آموزش نکات مهم و عمومی نگهداری و پرورش گیاهان در خانه

آموزش نکات مهم و عمومی نگهداری و پرورش گیاهان در خانه

آموزش نکات مهم و عمومی نگهداری و پرورش گیاهان در خانه

آموزش نکات مهم و عمومی نگهداری و پرورش گیاهان در خانه
1399/9/5
0 نظر

چند توصیه کاربردی
اکثر گیاهان آپارتمانی قبل از اینکه از تشنگی تلف شوند از آبیاری زیاده رنج می برند. شناخت نیاز آبی گیاه بدون توجه به بافت خاک مورد استفاده و قدرت در نگهداری قوی یا ضعیف مولکولهای آب و همچنین موقعیت زهکش گلدان امکان پذیر نیست. میزان آبیاری و دفعات آن در خاک شنی و خاک برگ و خاک باغچه با هم متفاوت است و گونه های گیاهی هم در این امر نقش بسیار مهمی دارند.
خاک گلدان در گونه ای از گیاه را باید همیشه مرطوب نگه داشت و این در حالی است که در گیاه دیگر باید به خاکهای سطحی گلدان آن اجازه داد تا در زمان حدفاصل بین دو آبیاری کاملا خشک شود. آبیاری معمولی، نخل مرداب را سیراب نمی کند و باید زیر گلدانی آن همیشه پر از آب باشد. ولی گلدان در حال استراحت کالادیوم بدون آبیاری زمستان گذرانی می کند.
نیاز آبی گیاه خانگی خود را از فروشنده گل و گیاه سوال کنید، نیاز آبی با درجه حرارت و رطوبت و فصل رشد و استراحت رابطه ای نزدیک دارد.
در صورتی که از گیاه به عنوان سبد آویزان استفاده می نمائید ارتفاع سبد را به اندازه ای انتخاب کنید که بتوانید رطوبت خاک گلدان را مرتب بازدید نمائید.
خاک گلدان را مرتبا بازدید کرده و با انگشت و یا فروبردن یک مداد به داخل خاک و بررسی میزان چسبندگی آن، میزان رطوبت را اندازه گیری کنید.
گلدان سفالی و نو را قبل از کاشت در آنها به مدت ۱۵ دقیقه درون آب بخوابانید و گرنه میزان زیادی از آب آبیاری و رطوبت خاک قبل از اینکه نیاز آبی گیاه را برطرف نماید، جذب گلدان خواهد شد.
با شروع فصل پائیز اکثر گیاهان به استراحت نسبی رفته و نیاز کمتری به آب دارند و در بعضی از گیاهان ریزوم دار پس از ریزش برگ ها باید آبیاری آنها متوقف گردد.
آبیاری با آب سرد باعث ایجاد شوک در گیاه می گردد. همیشه با آب ولرم آبیاری نمایید.
بعضی از گیاهان حتی نسبت به املاح موجود در آب آشامیدنی هم حساس هستند، در صورت امکان ازآب باران ذخیره شده و یا آب جوشیده سرد شده استفاده نمایید.
جهت پخش بهتر آب سطح خاک گلدان را با گیاهان پوششی دارای ریشه های سطحی بپوشانید.
از کاشت گیاهانی که نیاز آبی آنها با بقیه گیاهان تفاوت چشمگیر دارد به صورت گروهی و درون گلدان های بزرگ پرهیز نمایید. در صورت نیاز یا اجبار، گیاه را با گلدان خود درون گلدان بزرگتر قرار دهید تا بتوان آنها را به صورت مجزا آبیاری کرد
چند نکته هوشمندانه باغبانی
پوسته های تخم مرغ را به صورت پودر درآورید و برای افزایش کلسیم در خاک بریزید. وقتی پوسته های تخم مرغ به صورت پودر باشند جذب کلسیم آن توسط خاک آسان تر می شود.
اگر حیاط ندارید به این معنا نیست که نمی توانید یک باغچه کوچک داشته باشید.
ظروف پلاستیکی باغبانی، سبک هستند و محیط آن به همان اندازه ای است که شما برای شروع کار نیاز دارید. ته ظرف را با packing peanuts پر کنید و روی آن یک توری قرار داده و سپس خاک بریزید تا خاک در اثر آبیاری پایین نرود .packing peanuts از پلی استایرن ساخته شده و از خاک ارزان تر است و زهکشی خوبی دارد. برای سبک شدن بار گلدان های یزرگ مناسب است. از این ظرف ها حتی می توان در بالکن آپارتمان ها هم استفاده کنید.
برای جلوگیری از ورود حیوانات (بخصوص گربه) به باغچه چند چنگال پلاستیکی در سطخ خاک فرو کنید تا حیوانات نتوانند سبزی ها و میوه های تازه شما را از بین ببرند.
بذر خود را در پوسته تخم مرغ در خانه بکارید و سپس آن را به فضای باز برای رشد منتقل کنید. پوسته تخم مرغ ارزان بوده و سرشار از کلسیم است و می تواند باعث افزایش کلسیم بذر شود.
نهال خود را در پوست مرکبات بکارید. پوست مرکبات به صورت کمپوست در خاک تجزیه شده و مواد غذایی را به گیاه می رساند. یک سوراخ هم برای زهکشی در پایین پوست قرار دهید.
در ته گلدان یک پوشک قرار دهید، در این صورت رطوبت به مدت طولانی تری حفظ می شود. این کار برای گیاهانی که در تابستان نیاز به آبیاری روزانه دارند بسیار عالی است.
غنی بودن خاک از سولفات و منیزیم برای زندگی گیاه مهم است. برای گیاهان گلدانی، چند قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیم با آب مخلوط کنید و یک یا دوبار در ماه به خاک اضافه کنید. شما همچنین می توانید آن را در باغ خود برای رشد بهتر دانه بپاشید. گوجه فرنگی و فلفل بیشترین سود را می برند، زیرا هر دو کمبود منیزیم دارند. هنگام کاشت یک قاشق غذاخوری و زمانی که گیاه بالغ شد میزان بیشتری به خاک اضافه کنید.
نوار بذر امکان کاشت بذر را برای شما آسان تر می کند . با استفاده از نوار بذر شما می توانید دانه ها را در یک جهت بکارید . از آن جا که دستمال توالت زیست تخریب پذیر است می توانید از آن به عنوان نوار استفاده کنید و هزینه ای هم صرف نمی کنید.
قرار دادن فیلتر قهوه جوش در ته گلدان برای گلدان هایی که در سالن قرار داده می شوند، بسیار مناسب است. فیلتر قهوه باعث می شود که آب اضافی تخلیه شود، ولی از خارج شدن خاک جلوگیری می کند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر